Zatiaľ čo všetci ostatní bojujú s infláciou, čínska deflácia sa prehlbuje
Príznaky deflácie sú v Číne čoraz rozšírenejšie, čo zvyšuje tlak na Peking, aby znovu naštartoval rast, alebo riskuje, že sa dostane do ekonomickej „pasce“, z ktorej by bolo ťažké uniknúť.
Zatiaľ čo zvyšok sveta zápasí s infláciou, Číne hrozí dlhotrvajúce obdobie klesajúcich cien, ktoré ak sa „zakorení“ by mohli ohroziť firemné zisky, oslabiť spotrebiteľské výdavky a zapríčiniť prepúšťanie. Deflácia by sa rozšírili po celom svete, čím by sa znížili ceny niektorých produktov, ktoré krajiny ako USA nakupujú od Číny, no zároveň by svet pripravil o dôležitý čínsky dopytpo surovinách a spotrebnom tovare a zároveň by vytvoril ďalšie problémy.
Ceny už mesiace klesajú
Ceny čínskych výrobkov, ktoré vyrábajú produkty od ocele cez cement až po chemikálie, už mesiace klesajú. Spotrebiteľské ceny medzitým stagnovali, pričom ceny niektorých tovarov vrátane cukru, vajec, odevov a domácich spotrebičov teraz medzimesačne klesajú v dôsledku slabého dopytu.
Čína sa pravdepodobne vyhne dlhotrvajúcej deflácii
Väčšina ekonómov si myslí, že Čína sa pravdepodobne vyhne hlbokému a trvalému obdobiu deflácie. Jej ekonomika rastie, aj keď len pomaly, a vláda predstavila množstvo malých stimulačných opatrení, ktoré by mohli pomôcť viac. Začiatkom júla Liu Guoqiang , predstaviteľ čínskej centrálnej banky, odmietol obavy, že Čína skĺzava smerom k deflácii.
Niektorí ekonómovia vidia paralely s Japonskom
Niektorí ekonómovia však vidia alarmujúce paralely medzi súčasnou ťažkosťou Číny a skúsenosťami Japonska, ktoré roky zápasilo s defláciou a stagnujúcim rastom. V deväťdesiatych rokoch kolaps akciových trhov a hodnôt nehnuteľností v Japonsku prinútil spoločnosti a domácnosti drasticky znížiť výdavky na obsluhu zaťažujúcich dlhov, takzvaná bilančná recesia, ktorú dnes niektorí vidia v Číne.
Údaje zverejnené vo štvrtok ukázali, že priemyselné zisky klesajú a priemerné ceny predaja nových domov v júni klesli.
Tradičné metódy sú nepopulárne
Ak by sa Čína dostala do zdĺhavej deflácie, má ďalší veľký problém. Tradičné metódy boja proti nej sú v Pekingu buď nepopulárne, alebo im chýba potencia kvôli veľkému dlhu krajiny a iným problémom. Peking sa obáva veľkých výdavkových programov financovaných deficitom, ktoré by mohli podporiť rast a zvýšiť ceny, zatiaľ čo veľké dlhy znamenajú, že spotrebitelia a podniky sa zdráhajú požičiavať si a míňať. Pokiaľ ide o globálnu ekonomiku, rozšírená deflácia v Číne môže pomôcť ochladiť infláciu v iných krajinách, vrátane USA, keďže jej továrne tvoria veľký podiel na svetovom tovare.
Deflačné obdobie v Číne by tiež pravdepodobne znamenalo slabší čínsky dopyt po potravinách, energii a surovinách, na ktoré sa pri príjmoch z exportu spoliehajú veľké časti sveta.
Čína by mohla uniknúť deflácii
Čína by mohla uniknúť deflácii, ak by rast koncom tohto roka opäť nabral na sile, k čomu by prispeli vládne stimuly, ako niektorí ekonómovia predpokladajú. Ekonómovia Nomury očakávajú, že ročná inflácia spotrebiteľských cien v Číne bude v treťom štvrťroku záporných 0,2 %, pričom inflácia sa nakoniec ku koncu roka opäť zmení na kladné.
Rizikom pre Čínu je, že deflácia bude trvalejšia, ako sa očakávalo. Klesajúce ceny majú tendenciu stláčať výdavky, keďže spotrebitelia čakajú na lepšiu ponuku, čím sa posilňuje klesajúca špirála.